31.1. – přednáška – Mára Holeček – Dotknot se nebe

DOTKNOUT SE NEBE…

365´dní. Jednoduše byl to kalup! Křižoval jsem vzduchem mezi kontinenty a horstvy této
malebné planety, jak stěhovavý dravec bez hnízda. Přitom můj deník se rychle zaplňoval
řádky, zachycující pestrost dnů. Právě a o tom, je tato má druhá knížka, která zaznamená
nikoliv kalendářní rok, ale dvanáct měsíců úpisu s ďáblem. Jsou v nich obsaženy čtyři
expedice. Jak dokončení prvovýstupu na osmitisícový Gasherbrum I., neboli Krásnou horu,
vyrostlou do majestátnosti na severní hranici Pákistánu. Pak po krátkém zastavení doma,
následoval přelet na jihoamerický kontinent, nalodění se na malou jachtu a plavba přes
bouřlivý Drakeův průliv k břehům Antarktidy. Tam jsem lezl a v nedotčené pohádkové
krajině dělal skutečně první lidské otisky. Takže v mezičase vichřic a nekončícího
antarktického dne, jsem stihl vylézt na panenský štít, který od té doby nese název, jenž jsem mu s parťákem dal. Další výprava následovala do centrálního Nepálského Himálaje, pod do té doby neslezenou stěnu. Z dálky připomínala tesák, trhající mraky vedví. Je jasné a nemusím snad ani dodávat, že musela být má. Závěrečný běh patřil Nahé hoře, či hoře Zabiják, jak ji bohužel sami nelichotivě označili lidé. Ano, odehrály se tam desítky tragédií s hořkým koncem. Však věřte, že přírodní div Naga Parbat s největší stěnou světa není na vině. Jen lidská touha, mnohdy hloupost a někdy jen špatný okamžik, se podepsaly na konečném skóre. Přesto osmitisícový diamant západního Himálaje, dál v poklidu kraluje svému okolí, láká a ohromuje zároveň.
Ovšem kdybych na začátku věděl, kolik úsilí bude v součtu stát další rok balancování na ostré hraně, mezi životem a krůčkem k věčnosti, nikdy bych do toho nešel. Naštěstí nejsem Sibyla z Théb a budoucnost dopředu nevidím. Vlastně asi dobře, jelikož příjemné přijímám lehce, téměř s automatickou samozřejmostí. Však znát protivenství dopředu co má přijít, by mohlo zastavit jakékoliv mé snažení. Tím se uzavírá kruh ohraničený časem 365 dnů, kde krom výprav jsou i střípky běžného rodinného života, mediální prostituce, či šedé všednosti. Mám jednu výhodu oproti Vám, každý okamžik jsem prožil. Přesto až díky třídění článků, jejichž část byla publikována v tisku, nebo odvysílaná ve filmových dokumentech, jsem si některé okamžiky z bezpečí odstupu konečně vychutnal, nebo prožil zcela znova. The End

Maara

K PRVNÍM DVACETI VSTUPENKÁM V PŘEDPRODEJI DÁREK – 50,- KČ SLEVA NA MÁROVU NOVOU KNIHU!

31.1. 2019 od 19:00
Lezecká aréna Jirkov
Vstupné: 150,- Kč

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce a jeho autorem je Lezecka Arena. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.